Menu
Uroda

Ałun – naturalny antyperspirant

Ałun to minerał prawie tak stary jak świat! 😉

Już nasi starożytni przodkowie doskonale znali cudowne właściwości tego kryształu i wykorzystywali je na co dzień. Wtedy (ok. 2000 lat temu), tak jak i dzisiaj ałun był znany jako naturalny antyperspirant.

Neutralizowanie zapachu potu oraz redukowanie jego wydzielania (poprzez zwężanie ujść gruczołów potowych) to bardzo charakterystyczne i istotne właściwości  tego minerału solnego, ale nie jedyne. Ma on bowiem, wiele zalet dodatkowych.  Przede wszystkim ałun jest produktem w 100% naturalnym, pozbawionym barwników, perfum, parabenów itp. Dlatego nie uczula i jest odpowiedni dla osób z delikatną i wrażliwą skórą oraz alergików. Jest bardzo ekonomiczny i wydajny. Jednorazowe użycie wystarcza na 24h, a jedna sztuka  starcza na 2-3 lata. Dodatkowo nie niszczy i nie brudzi ubrań jak zwykłe produkty drogeryjne.

Ałun łagodzi podrażnienia np. powstające po depilacji czy przy goleniu. Ma właściwości bakteriobójcze, działa kojąco i przeciwzapalnie. Tamuje krew, więc bardzo popularne jest jego stosowanie na wszelkie skaleczenia i mniejsze rany.

Jak go użyć? Kryształ ałunu przed użyciem należy delikatnie nawilżyć, a następnie przejechać nim kilka razy odpowiednią powierzchnię ciała – pachy, stopy, skaleczenie, otarcie itd.

ałun-1

Oszlifowany ałun w plastiku

Jest dosyć popularnym produktem, więc możesz go kupić w sklepach z naturalnymi kosmetykami, zarówno w stacjonarnych jak i internetowych. Dostępny jest w kilku formach, więc samemu trzeba zdecydować, która jest najbardziej odpowiednia. Aktualnie w ofercie sklepów są kryształy nieoszlifowane (trudniejsza i mniej przyjemna aplikacja) lub oszlifowane, w plastikowym opakowaniu lub na sznureczku (do powieszenia w łazience). Jest też opcja w sprayu, a nawet  proszku np. do moczenia stóp – co tylko chcecie! 🙂