Menu
I cała reszta

Autem przez Kretę – wzdłuż wschodniego wybrzeża

O ile nie zawsze organizuję swój wyjazd sama i sięgam po oferty biur podróży, to uważam, że na miejscu warto się zerwać ze smyczy rezydentów czy przewodników wycieczek fakultatywnych i pójść (albo pojechać swoją drogą ;). Z dala od turystycznego zgiełku, albo właśnie wręcz przeciwnie, w same jego centrum – jeśli tak lubicie.

Gdy pierwszy raz byliśmy na Krecie, nasze wakacje ograniczały się właśnie do wypoczynku na terenie hotelu, jak i zorganizowanych w grupach wycieczek z przewodnikami. Tym razem postawiliśmy na siebie (długie spacery) i wypożyczalnię aut i zupełnie szczerze – zobaczyliśmy o wiele wiele więcej niż poprzednio. Przepiękne widoki (morze, góry, klify, urwiska), niezwykły klimat miejscowości, które mijaliśmy na trasie, sympatyczni gospodarze i całe mnóstwo innych wielkich-małych rzeczy, które mogliśmy zobaczyć, poczuć i przeżyć. A że bardzo lubimy grecki, a w zasadzie nawet kreteński sposób życia i bycia, sprawiło nam to ogromną frajdę.

Planując wycieczkę nastawiliśmy się na 3 główne przystanki: Malia, Agios Nicolaos i Sitia oraz pełną wrażeń trasę.

Jeśli podróżujecie autem, wybierajcie stare drogi, są one zazwyczaj onaczone „Old Road”, a nie „autostradę”, która pozbawia zwiedzającego wielu widoków i ciekawych, charakterystycznych miejsc.

 

Po drodze

Po drodze

Malia znalazła się na naszej mapie ze względu na banany. 🙂 Miasteczko to otoczone jest przez bardzo żyzne tereny, idealne do uprawiania i obrabiania owoców takich jak banany, melony i pomarańcze. Kreteńskie banany charakteryzują się miniaturowymi rozmiarami w stosunku, do tych, które możemy kupić w warzywniaku czy supermarkecie. No i jak się domyślacie, ich smak też jest nieco inny – bardziej wyraźny i nasycony. Miasteczko samo w sobie sympatyczne.

kreta-malia-city

Malia

Agios Nicolaos to cudowne miejsce – niezwykły port, pięknie zlewające się cudy natury, z światem, którzy od początku do końca stworzył człowiek. Jest tam bardzo turystycznie, bywa tłoczno, ale nie odbiera to klimatu tego miasta. Pięknego, kolorowego, niezwykle umiejscowionego, tętniącego życiem. W samym sercu miasta znajduje się jezioro. Praktycznie wbudowany w środek miasta zbiornik wodny, robi ogromne wrażenie. Otoczony z jednej strony skałami, z drugiej kamienicami, restauracjami i kawiarenkami, wygląda przepięknie. Fajną atrakcją turystyczną, która działa w Agios Nicolaos jest łódź ze szklanym dnem, która wypływa w rejs co dwie godziny (o godz. 11:00, 13:00 i 15:00 czasu lokalnego oczywiście).

Parkujcie na dużych, państwowych parkingach strzeżonych (z tymi niestrzeżonymi raczej ciężko jest – miejsc brak) gdzie płacicie za cały dzień np. 3 euro, a nie za każdą rozpoczętą godzinę.

Agios Nicolaos, port

Agios Nicolaos, port

Agios Nicolaos

Agios Nicolaos

Agios Nicolas, jezioro

Agios Nicolaos, jezioro

Agios Nicolaos

Agios Nicolaos

Sitia to kolejne miasto z portem, a także trzecim z kolei lotniskiem. Samo w sobie niczym szczególnym w naszym odczuciu się nie wyróżniało. Jednak należy podkreślić, że dojechaliśmy na miejsce w godzinach sjesty (w okresie „wczesnego” sezonu można się z nimi spotkać), więc miasto wyglądało trochę jak opuszczone. Ogromne wrażenie robi natomiast sama droga z Agios Nikolaos do Sitii. Po prawej góry, po lewej morze, na wprost zakręt, za zakrętem. Widoki przepiękne! Na trasie liczne zjazdy umożliwiają przystanki.

Sitia

Sitia

Sitia

Sitia

Niedaleko od Sitii znajduje się plaża Vai, którą również warto zobaczyć, bowiem znajduje się tam chyba jedyny taki las palmowy w Europie. Nam niestety już czas na to nie pozwolił.

kreta-audi-ja