Menu
I cała reszta

Bioluminescencja i nowoczesne technologie w świecie mody

Mat. prasowe 4F

Wyobraź sobie ubranie, które zmienia swój kolor i strukturę pod wpływem światła, ciepła lub dźwięku albo takie, która w sposób niezauważalny wspiera nasze zdrowie i samopoczucie. To, co wydaje się zarezerwowane dla science fiction, dziś na naszych oczach staje się rzeczywistością. Na pograniczu mody i technologii zachodzą procesy niezwykle spektakularne. Do grupy designerów, którzy tworzą projekty na podstawie interesujących zjawisk należy zespół polskiej marki odzieży i akcesoriów sportowych 4F. Dla projektantów najnowszej kolekcji wiosennej inspirację stanowiło zjawisko występujące wśród organizmów żywych zwane bioluminescencją.

 

Czym jest bioluminescencja

Identyfikowana jako jeden z rodzajów chemiluminescencji, jest zjawiskiem polegającym na świeceniu wśród żywych organizmów. Tę niesamowitą cechę posiadają niektóre bakterie, morskie jamochłony, gąbki, mięczaki, skorupiaki, owady i ryby, a nawet grzyby. Dla całej rzeszy naukowców bioluminescencja jest przedmiotem wielu badań, którą później wykorzystuje się we współczesnej biologii molekularnej.

Mat. prasowe 4F

Mat. prasowe 4F

 

Nowoczesna kolekcja inspirowana bioluminescencją

W kolekcji na wiosnę 2016 4F pojawiają się produkty inspirowane zjawiskiem bioluminescencji, które są przeznaczone do biegania i treningów na siłowni. W sprzedaży dostępne są m.in. leginsy i koszulki z elementami odblaskowymi, które nawiązują do podwodnej gry świateł. Przygotowano także modele, które są zaczerpnięte wprost z morskich głębin. Do zjawiska bioluminescencji nawiązują również kolory kolekcji: granat, turkus, kobalt oraz zielenie z akcentami neonowych odcieni. Dla uzyskania dodatkowego efektu wprowadzono również na odzieży bezszwowej urozmaicone struktury.

Zobacz najnowsze modele:

Mat. prasowe 4F

Mat. prasowe 4F

 

W ciągu ostatnich 20 lat nowoczesne technologie zdominowały świat. Wyobraźmy sobie co się stanie, gdy powstaną inteligentne tkaniny, które umożliwią włączenie w odzież czujników emitujących zapachy lub inicjujące interakcję z otoczeniem w różnorodny sposób albo, gdy w domach i biurach zamiast klasycznych drukarek staną te drukujące trójwymiarowe obiekty. Transformacja tkaniny w dzisiejszym tego słowa znaczeniu w tkaninę aktywną dopiero się zaczyna.

Artykuł powstał we współpracy z Gabi Nikołow – Głównym Projektantem marki 4F.