Menu
I cała reszta

Biznesowe Wtorki: Biznes – od czego zacząć?

Otwarcie własnego biznesu jednych przeraża, a drugich wręcz motywuje do szybkiego działania. Sprawa wydaje się stosunkowo prosta – wymyślisz rodzaj działalności, zorganizujesz towar czy usługę i biznes gotowy. Nic bardziej mylnego. Zanim rozpocznie się jakiekolwiek działania formalne i oficjalne, należy się wcześniej dobrze do tego przygotować, a przede wszystkim stworzyć sobie plan, którego punkty pomogą w uniknięciu rozczarowania.

Pomysł
Pomysłów na biznes z pewnością Ci nie brakuje. Aktualnie mamy takie możliwości, że nie zdziwilibyśmy się, gdybyś dziennie wymyślała co najmniej jeden. Który więc wybrać? Ten najbardziej oryginalny i innowacyjny. Nie daj się ponieść ogólnemu trendowi i temu co w danym momencie otwierają wszyscy inni. Znacznie większe szanse będziesz miała na przetrwanie z ręcznie malowanymi karmikami dla ptaków, niż kolejną marką modową, bo po prostu znajdziesz swoją niszę. Oczywiście ważne jest wyczucie, celowanie w trwającą modę i aktualne potrzeby Klientów, jednak jeszcze ważniejsze to, by nie stracić przy tym intuicji, wyczucia i indywidualności.

Badanie konkurencji
W momencie, gdy na poważnie zajmiesz się jakąś koncepcją, koniecznie sprawdź konkurencję swojego produktu czy usługi. I nie chodzi tylko o to czy jest jej dużo czy mało, ale również elementy takie jak:
– wizerunek w sieci (WWW, social media, publikacje), bo zdecydowanie ten na szybko będzie Ci najłatwiej sprawić,
– sposób zaprezentowania produktu/usługi,
– zasady realizacji zamówień/zleceń,
– polityka cenowa,
– rodzaj promocji, reklamowa się.
Wszystkie te zebrane w całość informacje, pomogą Ci stworzyć mechanizm własnego biznesu. Na ich podstawie będziesz mogła zbudować przewagę swojego biznesu, czymś co zdecydowanie wyróżnia go od innych. Ponadto będziesz miała świadomość z kim konkurujesz, co jest niezwykle istotne.

Biznesplan
Niezbędne narzędzie przy planowaniu biznesu, to właśnie biznesplan. Nic nie podpowie Ci lepiej, niż kalkulacje i liczby. To dzięki zapisanym w nim założeniom, będziesz w stanie przewidzieć sens całego przedsięwzięcia, jego rentowność, koszty i wydatki, a także zyski. Choć takie prognozy często są bardzo optymistyczne, to jeśli podejdziesz do zadania rzetelnie, z pewnością dokument ten pomoże Ci realnie ocenić sytuację i organizację dalszych działań.

Zakładanie firmy
Kiedy decyzja o rozpoczęciu działalności zapadnie, należy zgłosić to odpowiednim urzędom, aby móc oficjalnie funkcjonować jako przedsiębiorstwo. W przypadku tworzenia pierwszej firmy, na początek powinna wystarczyć Działalność Gospodarcza, której prowadzenie i rozliczanie jest uproszczone, a samo założenie banalnie proste (co niebawem Wam pokażemy).