Menu
I cała reszta

Drogocenne dopełnienie kuchni – Quinoa

Komosa ryżowa, spotykana także pod nazwą quinoa, to coraz bardziej popularna alternatywa dla dobrze znanych nam różnych rodzajów ryżu oraz kasz. Według badań, quinoa mogła być uprawiana nawet 5 tysięcy lat temu, a z całą pewnością stanowiła podstawę wyżywienia w państwie Inków. Dlatego też ten lud nazywał ją „matką wszystkich ziaren” lub „świętym zbożem”.

Choć rzeczywiście, Inkowie mieli rację co do dobroczynnych właściwości komosy ryżowej, to z jednym się pomylili: nie jest ona zbożem, mimo że jej nasiona prawie w połowie składają się ze skrobi. Zalicza się ją do tak zwanych pseudozbóż. Quinoa bogata jest także w dobre kwasy tłuszczowe, wapń, żelazo, błonnik, witaminę E, ale przede wszystkim w wysoko jakościowe białko, dlatego polecana jest wegetarianom.

quinoa-symbio-ceny

dostępne w Przystanek Zdrowia i Urody

Komosa ryżowa, ze względu na zawartość flawonoidów, ma działanie przeciwutleniające. Dodatkowo, wchodzące w jej skład saponiny wykazują właściwości wykrztuśne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne oraz moczopędne. Quinoa ma również stosunkowo niski indeks glikemiczny i obniża poziom cukru we krwi, a więc mogą po nią sięgać osoby na diecie niskoglikemicznej oraz diabetycy

quinoa-sante-ceny

dostępne w Przystanek Zdrowia i Urody

Komosa ryżowa z powodzeniem znajdzie zastosowaniem w każdej kuchni. Jest nie tylko świetną alternatywą dla kaszy, ziemniaków, czy makaronu, ale może także stanowić podstawę sałatek, deserów, słodkich i wytrawnych wypieków. Sprawdzi się również jako baza zapiekanki. Komosę kupisz w sklepach ze zdrową żywnością, takich jak Przystanek Zdrowia i Urody. Można dostać ją w postaci ziaren lub mąki.