Menu
I cała reszta

Dziennik odżywiania – czym jest i jak go używać

Dziennik odżywiania, to narzędzie trochę upierdliwe, ale precyzyjne i bardzo pomocne. Wbrew pozorom przydatne nie tylko podczas kontrolowania swojej diety, ale również leczenia wszelkich dolegliwości trawiennych, czy nawet problemów skórnych. Warto więc tą metodę znać i w razie potrzeby z niej korzystać.

Czym jest dziennik odżywiania?
Dziennik odżywiania, to swoisty pamiętnik, w którym zapisuje się zupełnie wszystko to, co się spożyło wraz z dolegliwościami, jakie w danym dniu wystąpiły. Mówiąc wszystko, rzeczywiście chodzi o wszystkie dania, „półdania”, desery, przekąski czy nawet gumy do życia oraz napoje. Jest to niezwykle istotne, gdyż przyczyną problemu, może być naprawdę wszystko. Dlatego tak ważna w prowadzeniu dziennika odżywiania jest skrupulatność. Ale to co spożywamy, to tylko jedna część projektu, drugą jest nasz stan fizyczny i psychiczny. Z dokładnie taką samą sumiennością w notatniku należy zapisywać wszystkie objawy złego samopoczucia – np. ból głowy, ból brzucha, zgaga, przygnębienie, zmęczenie, wysypka czy zaczerwienienia na skórze. Powinno się go prowadzić co najmniej kilka dni i zazwyczaj już tyle wystarcza do wyciągnięcia pewnych wniosków.

Jak go wykorzystać?
Świetnie sprawdza się w programach odchudzających, gdyż pozwala kontrolować rodzaj spożywanej żywności oraz jej kaloryczność. Chętnie wykorzystywany jest również do określania alergii czy różnego rodzaju nadwrażliwości. I co ciekawe przydać się może również w przypadku różnych problemów ze skórą (np. może okazać, że zbyt ostre jedzenie wywołuje swędzącą wysypkę, czy mało urokliwe wypryski).

Kto powinien interpretować zapiski?
Po analizie kilku dni z pewnością pewne zależności zauważy się samemu, ale warto też pokazać je odpowiedniemu dla problemu profesjonaliście, który pomoże zinterpretować dziennik i jednocześnie doradzi.

Dziennik odżywiania z pewnością nie należy do metod wysoce komfortowych – jednak trzeba mieć ten kajecik zawsze pod ręką, ale jest stosunkowo łatwym sposobem na uporządkowanie diety i poprawę pracy organizmu.