Menu
I cała reszta / Uroda

Jak badać piersi?

Każdego roku tysiące Polek w różnym wieku słyszy diagnozę – rak piersi. Blisko połowa z tych kobiet umiera. Właśnie dlatego tak ważne są profilaktyczne badania oraz samobadanie.

Im szybciej nowotwór zostanie wykryty, tym większe mamy szanse na wyjście zwycięsko z tej batalii. Wiele kobiet, zwłaszcza młodych zapomina o tym, że warto zadbać o swoje zdrowie. Często problemem jest również niewiedza. Kobiety słyszą o samobadaniu, ale nie mają pojęcia jak powinny się badać i na co zwrócić uwagę. Dlatego też poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą nawet uratować ci życie.

Najlepszym rozwiązaniem jest badanie piersi raz w miesiącu między szóstym i dziewiątym dniem cyklu. Wyznacz sobie stałą datę, której będziesz się trzymać, np. siódmy dzień każdego cyklu.

Badanie piersi przed lustrem

  1. Zacznij od uniesienia rąk ku górze. Obserwując swoje piersi szukaj zmian w ich kształcie lub kolorze skóry. Sprawdź, czy skóra ci się nie marszy lub czy brodawki nie są wciągnięte.
  2. Teraz oprzyj ręce na biodrach. Przyglądaj się swoim piersiom w poszukiwaniu tych samych cech, co poprzednio.
  3. Na koniec ściśnij każdą z brodawek. Obserwuj, czy nie wycieka z nich jakiś płyn.

 

Badanie pod prysznicem

Jeżeli namydlisz skórę, będzie ci o wiele łatwiej wyczuć jakiekolwiek zmiany w piersiach.

  1. Zacznij od położenia lewej ręki z tyłu głowy, zaś prawą umieść na lewej piersi. Lekko dociśnij pierś trzema środkowymi palcami i zacznij zataczać nimi kręgi od góry do dołu i z powrotem. W ten sposób sprawdzisz, czy w twoich piersiach pojawiły się ewentualne stwardnienia lub zgrubienia, które może, ale nie musi być guzkiem.
  2. Dokładnie tę samą czynność powtórz przy piersi prawej.

 

Badanie na łóżku po kąpieli

  1. Połóż się na łóżku na płasko, nie wkładaj pod głowę żadnej poduszki. Pod lewy bark wsuń zwinięty w rulon ręcznik, a samą rękę połóż pod głową. Podobnie jak po prysznicem wykonuj takie same ruchy trzema środkowymi palcami prawej ręki. Następnie powtórz wszystkie czynności przy badaniu prawej piersi.
  2. Następnie sięgnij prawą ręką pod lewą pachę i sprawdź węzły chłonne. Szukaj wszelkich ewentualnych zgrubień. Podobnie postępuj z drugą pachą.

 

Jeżeli znajdziesz u siebie jakiekolwiek nieprawidłowości, koniecznie zgłoś się do lekarza. Nie zamartwiaj się jednak na zapas, gdyż nie każde zgrubienie musi świadczyć o nowotworze. Specjalista z pewnością przeprowadzi badania, które potwierdzą lub wykluczą twoje obawy.