Menu
I cała reszta

Jak dbać o skórzane ubrania i dodatki?

Skórzane ubrania i dodatki takie jak torebki czy paski, to często inwestycje na długie lata. Skóra to materiał klasyczny, ponadczasowy i luksusowy. Inspirowani nim projektanci sprawiają, że skóra nie schodzi z wybiegów, a tym samym z półek sklepowych.

Skóra to materiał niezwykle delikatny i trwały zarazem. Jeśli będziemy o nią odpowiednio dbali, przetrwa w nienaruszonym stanie przez dziesiątki lat. Inaczej będzie, jeśli zlekceważymy jej delikatność i nie poświęcimy jej zbyt dużo uwagi.

Choć ubrania i dodatki szyte są z różnego rodzaju skór (licowe, nappy, zamszowe, jagnięce, bydlęce, gładkie, groszkowe, twarde, miękkie itp.), to jest kilka zasad, które sprawdzą się przy pielęgnacji większości z nich:

  1. Nie składaj, wieszaj! Nigdy nie składaj ubrań wykonanych ze skóry, która jest niezwykle wrażliwa na zagniecenia i odkształcenia.
  2. Unikaj wilgoci. Pod żadnym pozorem nie pierz! Unikaj również nadmiernej wilgoci.
  3. Unikaj ciepła. Nigdy nie przechowuj produktów skórzanych w miejscach, gdzie temperatura jest podwyższona. Nigdy nie susz ich na grzejniku.
  4. Nie zostawiaj skóry zbyt długo na słońcu.
  5. Przechowuj ją w zamkniętych przestrzeniach, najlepiej w „oddychających“ pokrowcach, np. z flizeliny.
  6. Do lekkich zabrudzeń stosuj wilgotną szmatkę (bez żadnych środków czyszczących – sama letnia woda!). W przypadku skóry zamszowej należy użyć gumowej szczoteczki – na sucho!
  7. Co jakiś czas impregnuj odpowiednimi do rodzaju skóry produktami.
  8. W miarę możliwości nawilżaj ubrania i dodatki, stworzonymi do tego produktami.