Menu
Pielęgnacja / Uroda

Jak zabrać się za własną produkcję kosmetyków?

Naturalne, ekologiczne kosmetyki cenimy sobie coraz bardziej. Na etykietach szukamy informacji świadczących o tym, że produkty nie zawierają substancji szkodliwych, parabenów, silikonów itp. Lubimy proste składy, naturalne zapachy i minimalistyczne opakowania, ale zawsze jest jakieś „ale”. Za mała pojemność, nie do końca odpowiadający zapach, czy zbyt wysoka cena. A co byś powiedziała na produkty, które oprócz świetnych składów, byłyby przystępne cenowo, a ich producentem byłabyś ty sama? Wbrew pozorom zrobienie kilku podstawowych kosmetyków takich jak kremy, peelingi, balsamy do ust, olejki, jest naprawdę bardzo łatwe. Jak się za to zabrać? 

Znajdź przepisy
Na samym początku przygody z produckją kosmetyków raczej nic odkrywczego sama nie stworzysz, a i zepsuć coś możesz. Dlatego warto poszukać sobie przepisów na kosmetyki, których potrzebujesz na co dzień. Instrukcji DIY nie brakuje zarówno w książkach, jak i internecie, więc z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Zrób zakupy
Zapewne wiele ze składników, których będziesz potrzebowała do produkcji własnych kosmetyków, posiadasz w kuchni lub łazience. Może przydać się m.in. kawa, oliwa z oliwek, olej kokosowy czy masło shea. A wszystkie brakujące półprodukty bez problemu kupisz w internecie. Istnieje wiele sklepów zaopatrzonych w półprodukty – oleje, masła, olejki eteryczne, kwasy, ekstrakty, hydrolaty itd.

Opakowania
Do kosmetyków z pewnością przydadzą ci się opakowania – głównie słoiczki i buteleczki. I tutaj możesz wykorzystać opakowania po zużytych wcześniej produktach, albo kupić nowe. To również załatwisz online. Wybór jest naprawdę ogromny, więc będziesz miała jednocześnie wiele przyjemności i zabawy, co problemu ze zdecydowaniem się.;) Jeśli nie zamierzasz odpuścić po zmieszaniu jednego kremu, zadbaj również o ładnie prezentujące się etykietki.

Laboratorium
Miejscem pracy będzie kuchnia (niejednokrotnie trzeba coś odlewać, podgrzewać, mieszać itd.) i wydaje się, że początkowo do produkcji twoich własnych kosmetyków powinno wystarczyć jej wyposażenie, aczkolwiek przydać mogą się dodatkowo szpatułki, pipetki czy miarki.