Menu
I cała reszta

Jaką walizkę kupić? Poradnik

Wybierasz się na wakacje i nie masz się w co zapakować? Myślisz o zakupie walizki, ale nie jesteś pewna jaka powinna być? Spieszymy z pomocą!

Kluczowy dla zakupu odpowiedniego bagażu jest forma spędzania wakacji. Czy będziesz spędzać noce w pensjonacie, hotelu, czy może na kempingu? W tym pierwszym przypadku walizki są oczywiście bardzo wygodne, w przypadku wędrówek i pól namiotowych zdecydowanie bardziej komfortową formą będzie duży plecak ze stelażem, który zaprojektowany jest w taki sposób, że znajdziesz w nim odpowiednie miejsce na śpiwory, karimaty, naczynia czy inne turystyczne gadżety, które w walizce by po prostu zginęły. Poza tym do noszenia plecaka nie potrzebujesz odpowiedniej nawierzchni, do ciągnięcia walizki już tak.

Walizki miękkie vs. walizki twarde. W tym przypadku kluczem jest środek transportu. Tak zwane walizki miękkie, a więc wykonane z materiału, w przypadku podróżowania samolotem mogą bardzo szybko się zniszczyć. Bagaże nie są traktowane na lotniskach z troską, więc zdecydowanie lepiej może sprawdzić się tutaj walizka twarda, wykonana z super wytrzymałego materiału syntetycznego (jak np. polipropylen, poliwęglan). Choć należy mieć na uwadze, że na zarysowania odporne nie są i szybko przestają być „nowiutkie i ładniutkie”. Natomiast nie przetrą się, ani nie poprują,a tak może się stać w przypadku walizek miękkich. Te z kolei mają przewagę w podróżowaniu samochodem, autokarem czy pociągiem – są bardziej elastyczne, dzięki czemu zawsze się je gdzieś „wciśnie”.

Wielkość walizki jest kwestią zupełnie indywidualną. Warto jednak mieć dwa rozmiary – jedną walizkę na bagaż całkowity, i jedną tzw. „kabinówkę” albo „weekendówkę”, którą zabierzemy ze sobą na pokład samolotu (uwaga – walizka ta nie może przekraczać określonych wymiarów), a i na szybkie wyjazdy się przyda.

Waga walizki jest niezwykle istotna, gdy podróżujemy samolotami. Jej spora waga, ogranicza pojemność naszego bagażu. Dlatego starajcie się wybierać takie, które wagę własną mają jak najmniejszą.

Zabezpieczenia są mile widziane. Zarówno te, które chronią zawartość walizki (czyli wszelkie szyfry, kłódki, zamki), jak i te, które powstały we współpracy ze służbami granicznymi (TSA), a mają na celu bezpieczne otwarcie walizki i sprawdzenie jej zawartości gdy występują jakieś podejrzenia, bez jej niszczenia czy rozcinania.

Choć na kupnie walizek nie powinno się jakoś przesadnie oszczędzać, to warto skorzystać z sezonowych wyprzedaży, które zaczynają się zazwyczaj już w lipcu. Można wtedy upolować naprawdę fajnej jakości walizki, za stosunkowo niewielkie pieniądze.