Menu
I cała reszta / Pielęgnacja / Uroda

Jakie są zalety past do zębów bez fluoru?

O różnym podejściu do fluoru i jego właściwości z pewnością słyszałyście. Jedni uważają, że do utrzymania uzębienia w dobrej formie jest niezbędny, inni raczej mają go za substancję totalnie szkodliwą, z którą nie powinniśmy w ogóle mieć na co dzień do czynienia. A są też tacy, którzy mówią, że bezpieczny i jak najbardziej skuteczny, ale w odpowiednich stężeniach. Do dyskusji raczej nie mam zamiaru się włączać, ale przedstawić zalety past do zębów bez fluoru mogę. 

Sama na co dzień przeplatam standardowe pasty z fluorem marek, które z pewnością znacie, z pastami ziołowymi, naturalnymi, pozbawionymi tego kontrowersyjnego składnika. Dlaczego tak, a nie inaczej? Bardzo lubię pasty naturalne, moje dziąsła nie płaczą, a zęby są zdrowe, jednak jak dla mnie niestety dają one zbyt słabe odświeżenie jamy ustnej, a taka standardowa pasta jednak radzi sobie z tym lepiej, albo tak mi się tylko wydaje. W każdym razie, w łazience zawsze są co najmniej 2 pasty i w zależności od zapotrzebowania sięgam po odpowiednią.

Mimo tego, że nie jestem wierna naturalnym pastom w 100%, dostrzegam cały szereg ich zalet, do których między innymi należą:
– naturalne, dokładnie wyselekcjonowane składniki, którymi często są ekstrakty z ziół takich jak szałwia czy rumianek,
– receptury pozbawione składników sztucznych, wątpliwych, podrażniących,
– skuteczne oczyszczenie,
– łagodzenie stanów zapalnych, podrażnień,
– zapobieganie krwawieniu,
– ochrona zębów i dziąseł,
– zapobieganie powstawaniu próchnicy,
– ochrona szkliwa,
– jej połknięcie nie grozi zatruciem.

Naturalne pasty ze względu na swoją specyfikę polecane są szczególnie dzieciom, osobom niepełnosprawnym czy kobietom w ciąży. Nie niosą ryzyka niepożądanych reakcji. Są jednocześnie skuteczne i delikatne.