Menu
I cała reszta

Kurtki narciarskie – trendy 2015 / 2016

Moda narciarska, zarówno ta na stoku, jak i après-ski, to bardzo istotny element w kulturze tego sportu. W społeczności narciarzy trendy związane ze strojem mają ogromne znaczenie, dlatego jeśli ktoś w tym zakresie popełnia faux pas, nie pozostaje ono niestety niezauważone. Podążanie za modą w tym środowisku nie jest – rzecz jasna – wyłącznie oznaką snobizmu, jak sądzą niektórzy. Ma to swoje uzasadnienie także w coraz lepszych technologiach wykorzystywanych przy produkcji strojów sportowych oraz w coraz bardziej funkcjonalnych rozwiązaniach proponowanych na przykład w kurtkach narciarskich. Co zatem królować będzie na stokach w sezonie 2015/2016?

Modna kurtka narciarska to przede wszystkim kurtka profesjonalna – lekka, ale nieprzemakalna, wiatroszczelna i oddychająca oraz funkcjonalna i… przeznaczona właśnie do jazdy na nartach. Nie będzie na stoku wyglądać modnie ani poważnie ktoś ubrany na przykład w kurtkę snowboardową czy taką do wspinaczki górskiej. To właśnie jedno z – wspomnianych wcześniej – niewybaczalnych faux pas na stoku. Jeśli natomiast chodzi o najnowsze trendy w kolorach, krojach i materiałach…

Kolory spokojniejsze niż w poprzednim sezonie, ale…

Najnowsze propozycje kurtek narciarskich to modele w nieco spokojniejszych niż w poprzednim sezonie barwach. Owszem, ciągle jeszcze można się wybrać na stok w stroju typowo „neonowym”, jednak dominujące obecnie trendy wskazują na odrobinę bardziej stonowaną kolorystykę i jedno- lub ewentualnie dwukolorowe kurtki, a owe „neony” pozostawia się głownie w detalach stroju czy dodatkach. Panom poleca się w tym sezonie połączenia odcieni pomarańczowych i zielonych, a także na przykład mocny granat i czerwień. Dla pań przewidziane są przede wszystkim błękity, fiolety i róż. Typowo kobiece, piękne barwy – stąd duża popularność kurtek właśnie w kolorze królewskiego błękitu, głębokiego fioletu czy jasnego różu. Sporą nowością są natomiast w tym roku damskie kurtki narciarskie w kolorze złota lub srebra, koniecznie ze zdecydowanym metalicznym połyskiem.

A w co się ubrać po zejściu ze stoku? Modne w tym roku stroje noszone w narciarskich kurortach utrzymane są w dość delikatnych, uniwersalnych barwach: bieli, beżu oraz różnych odcieniach szarości. Jeśli chodzi o wzornictwo, dominują alpejskie i norweskie motywy. Od czasu do czasu pojawiają się także tematy etniczne i inspiracja stylem eko.

Fot. nartywarszawa.pl

Fot. nartywarszawa.pl

 

Lekkość i nowoczesność kroju

Kurtki narciarskie 2015/2016 to przede wszystkim modele bardzo dopracowane, zarówno pod względem designu, jak i funkcjonalności. Są lekkie, wygodne i pozwalają narciarzowi na dużą swobodę ruchów. Często składają się z wielu elementów, które można – w zależności od potrzeb – dopinać lub odpinać od kurtki (na przykład wypinana warstwa wewnętrzna, odpinany kaptur etc.). Najmodniejsze propozycje miewają obecnie nieco dłuższe kroje, są wielofunkcyjne i bardzo precyzyjnie zaprojektowane, by dać maksimum komfortu i stanowić jednocześnie odpowiedź na różne trudne sytuacje, które mogą mieć miejsce na stoku.

Wśród strojów après-ski natomiast, dominują stylowe, dopasowane, pikowane kurtki z kożuszkiem w zgaszonych kolorach, „etniczne” swetry i golfy oraz kamizelki (czy też bezrękawniki) – najlepiej z futrzanymi dodatkami lub całe wykonane ze sztucznego futerka.

Fot. nartywarszawa.pl

Fot. nartywarszawa.pl

Jeszcze lepsze materiały

Lepsza izolacja, lepsza oddychalność, lepsze właściwości kurtek narciarskich… to zasługa rozwijania technologii i stosowania w tego typu sportowej odzieży coraz nowocześniejszych rozwiązań. Najnowsze i najmodniejsze zarazem materiały, są bardziej odporne na trudne warunki atmosferyczne i optymalnie dostosowane do ochrony ciała, a jednocześnie lżejsze i elastyczne. Niejednokrotnie miewają one także inne ciekawe i niezwykle praktyczne właściwości, jak na przykład bakteriobójczość czy antystatyczność. Niestety, za tę wygodę i za tę technologie się płaci. Kurtki narciarskie uszyte z najlepszych pod tym względem materiałów to czasami koszt nawet kilku tysięcy złotych, ale zazwyczaj naprawdę warto zainwestować w swój pełny komfort na stoku!

Jeśli chodzi o cechy wizualne, w sezonie 2015/2016 w modzie pozostaje łączenie różnych materiałów w jednym modelu, na przykład wełna lub filc z syntetykami oraz futrzanymi dodatkami.

Fot. nartywarszawa.pl

Fot. nartywarszawa.pl

I jeszcze tak zwane gadżety w kurtkach narciarskich

Gadżety, bajery, dodatki przydatne i te jeszcze bardziej przydatne… Niemalże w każdym roku pojawia się jakaś nowość w tym zakresie lub unowocześnienie czegoś, co pojawiło się na rynku już wcześniej. W tym sezonie ciągle głośno o systemach nawigacyjnych montowanych w kurtkach narciarskich.

Prezentowane w artykule modele, jak również inne modne kurtki narciarskie proponowane na sezon 2015 /2016 znajdziecie TUTAJ.