Menu
Uroda

Masło Shea i jego właściwości

Masło Shea to ostatnio bardzo popularny i swoją drogą, świetny kosmetyk naturalny. Możecie go używać w najprostszej, nieprzetworzonej postaci, albo jako dodatek w typowych produktach drogeryjnych.

Masło Shea to nic innego jak olej rośliny. Pochodzi z Afryki, gdzie uzyskuje się go z orzechów Masłosza. Na pełnowartościowe owoce trzeba czekać od 15 do 30 lat. Orzechy te są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które dla naszej skóry są zbawienne. Wykorzystywane są do produkcji kosmetyków odmładzających, nawilżających i regenerujących. Pośród wszystkich maseł naturalnych,  masło Shea jest najbogatsze w nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest to produkt w 100% naturalny, nie zawiera chemii, parabenów, sztucznych barwników i perfum. Dlatego jest bezpieczny i odpowiedni dla osób z problemami skórnymi, alergików itp.

Dopóki jest w opakowaniu ma stałą konsystencję, po nałożeniu na skórę  szybciutko się rozpływa i zamienia w olejek. Jego barwa jest zazwyczaj mleczna, choć może się ona różnić w zależności od regionu, z którego pochodzi.

Oprócz dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, masło Shea jest bogate w witaminę A, E i F, a także stanowi naturalną ochronę przed promieniami UV. Polecane jest do leczenia wysuszonej skóry, różnego rodzaju podrażnień (również tych występujących po goleniu) wyprysków, lekkich oparzeń, jak i odmrożeń. Świetnie sprawdza się również przy zapobieganiu i leczeniu rozstępów. Ze względu na duże właściwości regeneracyjne, może być stosowany w celu odmładzania cery, unikania zmarszczek. Zmniejsza przebarwienia i blizny,  a również przyspiesza gojenie ran. Z powodzeniem może być wykorzystywany do masażu, na obolałe mięśnie, reumatyzm czy artretyzm. Świetnie sprawdza się jako balsam do ust oraz jako bogata i naturalna odżywka do włosów suchych, łamliwych i rozdwajających się.  W wakacje możesz używać go jako filtru na słońce, oraz jako lek na ukąszenia owadów.

Uniwersalność tego kosmetyku zadziwia. Wprawdzie, mówi się, że jak coś jest od wszystkiego, to jest do niczego, ale nie w tym przypadku!

Pamiętajcie, że wszystkie opisane wyżej zastosowania i właściwości dotyczą masła Shea w nieprzetworzonej, naturalnej postaci.