Menu
I cała reszta

„Modelka” Zuzanna Bijoch – recenzja książki

„Książka ta jest bardziej szczera niż jakikolwiek udzielony przeze mnie wywiad.” Takimi słowami autorka – Zuzanna Bijoch opisuje swoją powieść zatytułowaną „Modelka”, ale czy rzeczywiście taka właśnie jest?

Historia spisana na tych 260 stronach papieru, to po prostu wspomnienia modelki i próba poukładania jej dotychczasowej historii w całość. Opowiada o tym, od czego zaczęła się jej kariera, jak wyglądały pierwsze kroki w świecie mody i w jaki sposób ostatecznie stała się tą jedną z najlepszych. Jest to również opowieść o branży i zachodzących tam relacjach. A także o tym, jak wielkie znaczenie w budowaniu kariery modelki ma odrobina szczęścia, albo jak szybko jego brak może przekreślić dosłownie wszystko. W historii Zuzy nie zabrakło również wątku miłosnego, trochę „kopciuszkowatego”, niezwykłych zbiegów okoliczności i ludzkich dramatów.

Jest to niezwykle lekka lektura, którą można pochłonąć w kilka godzin. Lekka i zupełnie niewymagająca. Mimo tego, że nie jest biografią, czyta się ją mając świadomość prawdziwej, choć pewnie trochę podkoloryzowanej historii. Historii nastolatki, która nie do końca wiedziała na co się porywa, ale ostatecznie weszła w to i całkiem nieźle sobie poradziła. Przy czym warto zaznaczyć, że autorka nie unika w powieści tematów trudnych, albo takich, których z sukcesami na pewno nie kojarzy. Otwarcie mówi o wpadkach głównej bohaterki, a także podkreśla kruchość wypracowanej pozycji. Ogromną uwagę zwraca na szalone tempo życia i pracy oraz brak swojego stałego miejsca na ziemi.

W moim odczuciu „Modelka” jest idealną pozycją dla nastolatek, które interesują się modą, być może myślą o pracy w tej branży. Ta powieść może im wiele wyjaśnić i podpowiedzieć. Autentyczne informacje podane w taki sposób na pewno zapadną w pamięci i będą stanowiły bonus do książki samej w sobie.