Menu
Uroda

Na czym polega chirurgiczny lifting powiek górnych?

Fot. Tourmedica

Wiotkość skóry powiek górnych to problem zarówno estetyczny, jak i zdrowotny. Z jednej strony, opadające fałdki skóry sprawiają, że twarz wygląda na starszą i zmęczoną, a drugiej – mogą również ograniczać pole widzenia. Są to główne wskazania do przeprowadzenia chirurgicznego liftingu powiek górnych, który polega na wycięciu niepotrzebnej skóry w tej okolicy.

Według raportu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Estetycznej, w 2013 r. korekcja powiek była w USA trzecią pod względem popularności operacją plastyczną – wykonano ją bowiem ponad 161 tys. razy. Na chirurgiczny lifting powiek górnych, polegający na wycięciu nadmiaru skóry w tych okolicach, decydują się zarówno osoby, których twarz z tego powodu wygląda na zmęczoną i starszą niż w rzeczywistości, jak również pacjenci, którym wiotkie fałdki skórne ograniczają pole widzenia. – Dobrze wykonana operacja jest szybkim zabiegiem, dającym błyskawiczne efekty. Aktualnie mnóstwo pacjentów zgłasza się chirurgów w celu skorygowania nadmiaru skóry powiek górnych. Część z nich to bardzo młodzi ludzie w wieku 25-35 lat. Druga grupa to ludzie, którzy przekroczyli 40-45 rok życia – powiedział portalowi kobieta.onet.pl Krzysztof Szymański, chirurg plastyczny.

Chirurgiczny lifting powiek górnych – wskazania, przebieg, rekonwalescencja

Chirurgicznemu liftingowi powiek górnych mogą się poddać zarówno kobiety, jak i mężczyźni, bez względu na wiek (pacjent musi mieć ukończone 18 lat – w szczególnych przypadkach, gdy opadające powieki uniemożliwiają np. normalne czytanie, operacja może być przeprowadzona u młodszych osób). Lifting za każdym razem jest poprzedzony konsultacjami, podczas których lekarz opisuje pacjentowi przebieg zabiegu, możliwe powikłania i rezultaty. Operację przeprowadza się u osób ogólnie zdrowych, z prawidłowymi wynikami podstawowych badań krwi i moczu. Przeciwwskazaniem do jej wykonania jest ciąża, miesiączka, przyjmowanie aspiryny oraz witaminy E na co najmniej 10 dni przed planowanym terminem liftingu oraz niektóre choroby ogólnoustrojowe (jaskra, cukrzyca, schorzenia serca, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy).

Chirurgiczny lifting powiek górnych jest zazwyczaj przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym (znieczulenie ogólne stosuje się tylko na wyraźne życzenie pacjenta). Operacja trwa około godziny. W jej trakcie chirurg wykonuje nacięcia na powiekach górnych, a następnie na podstawie wcześniejszych pomiarów oraz wykonanego szkicu, usuwa nadmiar skóry z tych okolic. Na koniec nacięcia są opatrywane szwami. Blizny po zabiegu są umiejscowione w naturalnych miejscach załamywania się skóry powiek, więc nie są w ogóle widoczne. Często równocześnie z chirurgicznym liftingiem powiek górnych przeprowadza się korekcję powiek dolnych lub usunięcie woreczków tłuszczu, czyli tzw. worków pod oczami.

Bezpośrednio po zabiegu większość pacjentów odczuwa dyskomfort, związany z obrzękiem, pieczeniem i uczuciem ściągnięcia operowanych okolic. Objawy te można zminimalizować, stosując okłady z kostek lodu owiniętych w ściereczkę. Przez około tydzień po liftingu zaleca się spanie na wznak, aby nie uszkodzić powiek oraz unikanie nadmiernego wytężania wzroku. Po tym czasie z reguły następuje zdjęcie szwów. Przez kolejny tydzień stosuje się krople do oczu przepisane przez lekarza. Po około 14 dniach po operacji można wrócić do normalnej aktywności. Dla zainteresowanych zdjęcia przed i po zabiegu znajdują się na stronie tourmedica.pl.

Jeżeli opadające powieki górne są zaburzają pole widzenia, ich chirurgiczny lifting może być refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Liczba szpitali posiadających kontrakty na tego typu usługi jest jednak mocno ograniczona, więc pacjenci muszą przygotować się na dość długi czas oczekiwania. W przypadku zabiegu typowo estetycznego należy poszukać kliniki prywatnej. W zależności od placówki, koszt operacji rozpoczyna się od około 2 tys. zł.