Menu
I cała reszta

Nasiona chia – codzienna łyżka zdrowia

Nasiona chia znajdują się w owocach szałwii hiszpańskiej, naturalnie występującej na terenach Meksyku oraz Gwatemali, a obecnie uprawianej także w innych państwach Ameryki Środkowej i Południowej. Nasiona szałwii były znane Aztekom, już w czasach przed Kolumbem i obok fasoli oraz kukurydzy, stanowiły bardzo ważną dla tego ludu uprawę.

Nie bez powodu nasiona te doceniane są od tylu wieków. Choć wykazują dość dużą kaloryczność, podobną do orzechów, to jednak zawierają one wiele korzystnych dla nas składników i mikroelementów. Są bogate w kwasy omega-3, wapń, żelazo, magnez, błonnik oraz antyoksydanty spowalniające procesy starzenia i neutralizujące wolne rodniki. Dodatkowo, nasiona chia to skarbnica wysokiej jakości białka, dlatego też nie powinnyśmy obawiać się ich spożywać, nawet jeśli stosujemy kurację odchudzającą. Nasiona szałwii hiszpańskiej nawadniają organizm, dzięki swoim właściwościom magazynowania wody, pomagają zwalczać depresję, regulują poziom cukru we krwi i nie zawierają glutenu.

nasiona-chia-500g-logo

Dostępne w Przystanek Zdrowia i Urody

 

Wbrew pozorom, użycie nasion chia w codziennym jadłospisie wcale nie jest trudne. Podobnie, jak siemię lniane, bardzo łatwo można je skomponować z posiłkami, które jadamy każdego dnia. Oto przykłady, jak wykorzystać chia w kuchni:

  • jako dodatek do koktajli, jogurtów, owsianek oraz musli,
  • jako posypka do sałatki,
  • jako popularny w Meksyku napój chia fresca (robi się go z nasion chia, wody, soku z limonki i miodu),
  • jako dodatek do mieszanki do wypieku chleba,
  • jako żel wypełniający żołądek i nawilżający organizm (wystarczy zalać nasiona gorącą wodą i odstawić na kilkanaście minut).

Nasiona chia, jak i wiele innych pysznych i zdrowych produktów znajdziecie w ekologicznym sklepie Przystanek Zdrowia i Urody.