Menu
Uroda

Oleje – tak czy nie?

Mimo tego, iż aktualnie większość z nas zdaje sobie sprawę z dobroczynnych właściwości olejów naturalnych, nie są one aż tak popularne. Dlaczego?

Oleje kojarzą się głównie z problematyczną aplikacją i tłustą powłoką, która pozostaje na skórze. Jednak ten krążący mit nie jest do końca zgodny z prawdą. O ile oleje w czystej postaci rzeczywiście nie są przeznaczone dla każdego rodzaju cery, to ich dodatek do kosmetyków pielęgnacyjnych często nie jest nawet zauważany. Nie zmieniają konsystencji, nie natłuszczają skóry, nie tworzą powłoki, ale dostarczają skórze nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy. Są niezwykle uniwersalne – pielęgnują, nawilżają, dbają o odpowiedni poziom wody, regenerują, uelastyczniają, koją itp.

Jak podkreśla Magdalena Jochemska, ekspert be organic: Najczęściej kosmetykach stosuje się kilka naturalnie występujących w przyrodzie olejów. Każdy z nich ma inne właściwości, np. olej arganowy ma działanie antyseptyczne, ochronne, ujędrniające, stosowany jest także w leczeniu chorób skóry; olej jojoba natłuszcza, odżywia, wzmacnia cement międzykomórkowy i nawilża; olej makadamia silnie regeneruje, odżywia i wygładza, jest naturalnym faktorem słonecznym spf 4, zaś olej słonecznikowy regeneruje i działa przeciwrodnikowo. 

Dlatego też, jeśli boisz się olejów w czystej postaci, dodawaj je do ulubionych kosmetyków, wtedy dodatkowo wzbogacisz ich wartość pielęgnacyjną.