Menu
I cała reszta

Stewia – słodzenie bez liczenia kalorii

Słodkie przekąski i napoje na diecie? Dzięki niesamowitej roślinie to możliwe! Poznajcie stewię – bezkaloryczny zamiennik cukru.

Stewia inaczej nazywana ziołem słodowym, to nic innego jak rodzaj rośliny obejmujący ponad 200 gatunków. Swoją słodkość, przewyższająca cukier około 300 razy, zawdzięcza tak zwanym glikozydom stewiolowym. Stewia rozpowszechniona jest na terenie Ameryki Łacińskiej, Południowej oraz w niektórych regionach Stanów Zjednoczonych. Dla tubylczych mieszkańców tamtych terenów nie jest ona żadną nowinką, znają ją i używają od dawna, chociażby do posłodzenia przyrządzanych naparów.

liście stewii

liście stewii

Stewię można używać poprzez dodanie jej liści do napojów i sałatek. W pozostałych przypadkach, warto wykorzystywać przygotowane na jej bazie słodziki, występujące w postaci płynów, tabletek i proszków. Roślina ta wytrzymuje wysoką temperaturę nie tracąc swoich właściwości, a więc można dodawać ją do produktów gotowanych, pasteryzowanych oraz pieczonych.

stewia-etykiety-cena

Nie dość, że stewia to świetny zamiennik cukru pod względem dietetycznym, to jeszcze ma ona działanie zdrowotne. Spożywanie stewii pomaga regulować trawienie, pozytywnie wpływa na gojenie się ran oraz niwelowanie zmian skórnych, obniża ciśnienie oraz nie podwyższa poziomu cukru we krwi, dlatego mogą stosować ją diabetycy. To słodzik, suplement diety i kosmetyk w jednym.

A jeśli nadal trzeba cię przekonywać do stosowania stewii, dodajmy, że dzięki niej unikniesz wizyt u dentysty. Ta roślina nie powoduje próchnicy, a wręcz przeciwnie, chroni zęby.

Stewia dostępna jest w sklepach wypełnionych ekologicznymi produktami, tak jak Przystanek Zdrowia i Urody. Znajdziecie ją tam w postaci kryształków, płynu i tabletek.