Menu
Uroda

Szkodliwe składniki w kosmetykach – oznaczenia z etykiet

Choć od jakiegoś czasu wystrzegamy się kosmetyków zawierających parabeny, SLSy i PEGi, to warto wiedzieć, że nie są to jedyne oznaczenia i nazwy szkodliwych składników na co dzień stosowanych do produkcji kosmetyków. Firmy kosmetyczne naprawdę nam ich nie szczędzą, więc warto zapoznać się z podstawową listą „szkodników”, uważnie czytać etykiety produktów po które sięgamy i omijać te, które mogą być niebezpieczne.

Zapewne wiele osób, które nie mają wymagającej skóry i cery, kupuje „co popadnie”. Przecież alergie i podrażnienia ich nie dotyczą. To jednak nie oznacza wcale, że kosmetyki te są bezpieczne i nie powodują innych niepożądanych skutków ubocznych. Wszystko co przyjmujemy na skórę wnika do naszego krwiobiegu i może wywoływać różnego rodzaju schorzenia, nie tylko te skórne. Istnieją badania potwierdzające związek szkodliwych substancji stosowanych do produkcji kosmetyków np. z rozwojem nowotworów piersi, chorobami układu oddechowego, ingerencją w gospodarkę hormonalną czy z nadmierną potliwością. Konsekwencje sięgania po produkty z kiepskimi składami mogą być naprawdę nieprzyjemne, bolesne i długotrwałe. Dlatego warto zapoznać się z listą kilku najgorszych substancji i omijać kosmetyki je zawierające szerokim łukiem. Należą do nich:
1. Formaldehyd, który w składzie może kryć się np. pod nazwą: diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, quaterium-15, DMDM hydantoin. Jest powszechnie stosowany jako konserwant m.in. w kosmetykach kolorowych, produktach do stylizacji włosów, lakierach do paznokci. Może powodować bóle głowy, kaszel, zapalenie płuc, a nawet przyczyniać się do rozwoju chorób nowotworowych.
2. Ropa naftowa (m.in. oleje mineralne czy parafina) – mineral oil/jelly, petroleum oil/jelly, liquid paraffin. Najczęściej można ją spotkać w różnego rodzaju produktach nawilżających, gdyż więzi wodę w skórze. Może również występować w roli konserwantu. Zatyka pory, sprawia, że skóra nie ma jak oddychać. Poza tym może mieć wpływ na zmiany nowotworowe, powodować zaburzenia pracy niektórych organów (np. nerek czy wątroby).
3. Azbest występuje w naturze w parze z talkiem i to właśnie talku (talcum powder, hydrous magnesium silicate) należy szukać w składzie. Ten jest popularnym składnikiem kosmetyków kolorowych, posypek czy dezodorantów. Bardzo groźny kancerogen.
4. Plastyfikatory i plastik znajdziesz pod hasłami: dimethyl phthalate,polyethylene, polythene, PE, phthalates. Stosuje się go do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych, głównie szamponów, odżywek, płynów. Jak w przypadku poprzedników, także i ten składnik powiązany jest z chorobami nowotworowymi.
5. Ołów (na opakowaniu znajdziesz go pod nazwą „lead acetate”), wykorzystywany jest do mieszania farb do włosów czy kosmetyków kolorowych. Jest super groźny! Bezpośrednio wpływa na mózg. Gdy dojdzie do zatrucia organizmu, może być ono nawet śmiertelne.

Szkodliwych substancji w kosmetykach jest znacznie więcej rzecz jasna, jednak powyższe należą chyba do tych najbardziej popularnych i niestety bardzo nieprzyjemnych. Obowiązkowo czytajcie etykiety przed zakupem i omijajcie produkty, które mogą zaszkodzić wam i waszym bliskim.