Menu
I cała reszta

Szymon Nowak: Dziewczyny wyklęte

Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, żyjemy w czasach wojny. Być może nie rozgrywa się ona bezpośrednio na naszych oczach, jednak są kraje, które muszą zmagać się z wojskową agresją. A co, gdyby przyszło ci tam żyć? W niepewnych czasach, w schronieniu, u boku swojego mężczyzny żołnierza? Jaką przyjęłabyś postawę? Jaką okazałabyś się kobietą?

Książka Szymona Nowaka „Dziewczyny wyklęte” to zbiór szesnastu opowiadań, z których każde przypisane jest jednej bohaterce. Tytuł powieści wprost nawiązuje do terminu „żołnierze wyklęci”, czyli mundurowych walczących w antykomunistycznej partyzantce. Kobiety z książki Nowaka to ich życiowe partnerki, które swoją walecznością oraz odwagą zapisały się na kartach historii.

Choć autor zdecydował się na małe sfabularyzowanie prawdziwych losów dziewcząt, to jednak trudno odebrać tej powieści autentyczności. Nie brakuje w niej bowiem opisów walk, umierania, gwałtów, niesprawiedliwych egzekucji, a także beznadziei i zwątpienia. Nie jest to z całą pewnością laurka wystawiona dla dziewczyn i żołnierz wyklętych, a przedstawienie komunistycznych dziejów czarno na białym. To właśnie dlatego, tych szesnaście historii wzrusza, chwyta za serce, budzi emocje, doprowadza do łez, czasem też do uśmiechu.

Jeśli lubisz historyczne powieści, a na dodatek chcesz poznać prawdziwą siłę kobiet, przeczytaj „Dziewczyny wyklęte”. One pokażą ci, czym jest prawdziwa walka o miłość, ale także o ojczyznę i przede wszystkim o życie.