Menu
I cała reszta

Żurawina – owoc niedoceniany

Znały ją nasze prababki, chętnie używały znachorki. Od dawna stosuje się ją na wzmocnienie odporności i w przypadkach infekcji dróg moczowych, zarówno jako lek, jak i środek zapobiegawczy. Być może zdarzyło ci się znaleźć w mieszance musli jej suszoną wersję, ale świeży owoc żurawiny – bo to o niej mowa – wciąż jest niedoceniany i mało znany. A szkoda, gdyż potrafi zdziałać cuda.

Żurawina należy do owoców borówkowatych, jednak jej spożycie jest znacznie niższe, niż chociażby jagód. Zawiera ona wiele ważnych dla organizmu mikroelementów, między innymi witaminy C, E, K i żelazo, oraz duże ilości błonnika. Najczęściej sięgamy po żurawinę suszoną paczkowaną i niestety często też dosładzaną, bowiem zawarte w niej kwasy cytrynowy oraz jabłkowy powodują, że w smaku jest cierpka. Niemniej jednak, najlepiej jeść świeże owoce żurawiny. Właśnie te mają najwięcej dobroczynnych właściwości.

Jak już zostało wspomniane, żurawina doskonale leczy wszelkie dolegliwości związane z pęcherzem. Dzieje się tak dlatego, że skutecznie zwalcza ona uporczywe bakterie E. coli, które w dużym stopniu odpowiadają za choroby układu moczowego. Jest to najpopularniejsze działanie żurawiny, ale oczywiście nie jedyne. Należy wspomnieć przede wszystkim o jej dobrym wpływie na układ krwionośny. Dzięki zawartym w niej silnym przeciwutleniaczom, przyczynia się do rozpuszczania skrzepów, rozszerzenia żył oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę.

Żurawina, o czym mało osób wie, może być również stosowana w przypadku chorób dziąseł i zębów. Zjadając ją bez żadnych dodatków oraz cukru tworzymy na zębach antybakteryjną barierę ochronną. Dodatkowo, owoce te pozytywnie wpływają także na przemianę materii, a więc sok z żurawiny jest jak najbardziej wskazany dla osób na diecie.

Zachętamy do jedzenia żurawiny, dodawania jej do potraw i napojów.

Poniżej przepyszne przykłady i przepisy zarazem od Pauliny z Gotowanie to Kochanie. 🙂

 

Wiejskie muffinki żurawinowo-jagodowe:

muffinki-zurawinowe

 

Magiczna woda numer 2:

zyrawinowa-woda-gotowanie-to-kochanie-1